perjantai 18. marraskuuta 2022

Makkariin pientä uutta

 

Kotona ei sisustus rintamalla ole pitkiin aikoihin tapahtunut mitään uutta. Ainoa mitä on,että tyynynpäällisiä vaihdellut huoneissa ja jotain kukkia laitellut maljakoihin. Uutta päiväpeittoa oon jo vuosia haaveillut, mutta sopivaa ei vaan ole tullut vastaan. Vaikea ollut löytää korkeaan 180 cm leveään sänkyyn sopivaa peittoa ja vielä sopivan sävyistä joka natsaa uuden rimaseinän kanssa.



Makuuhuone 2022


Viime viikolla kävin paikallisessa Stemman huonekaluliikkeessä ja myyjä kertoi, että heiltä oli tullut Familonilta uusi  päiväpeitto nimeltäään Ultra, harmaa/valkoinen. Sen nähtyä, ajattelin että tuo voisi meille sopia. Kooltaan 260x260cm eli käy hyvin valkoisen helmalakanan kanssa ja värikin näytti soppelilta kun muistelin päätyseinän sävyä. Otin päiväpeiton kokeiluun ja silleppä tielle se sitten jäikin.




Päiväpeitossa on isot tikkaukset ja on toiselta puolelta harmaa ja toiselta puolelta valkoinen valkoinen eli on käännettävissä. Plussaa on myös peiton keveys eli on helppo viedä tuulettuun ja mahtuu varmasti hyvin myös pesukoneeseen. Otin peiton suoraan paketista ja oli hieman ryppyinen.




Philipsin 7000 series höyrystimellä saa näppärästi rypyt veks. Tällä myös pitkät verhot saa kätevästi paikallaan myös sileäksi.








Aikaisemmihan mulla on ollut lähemmäs 30 vuotta itse ommellut vaalea päiväpeitto tai sitten pellavainen pöytäliina puolipetauksella. Välillä pidän puolipetauksia ja välillä kiva laittaa kokonaan päiväpeitto, pientä uutta ilmettä saa kun vaihtelee petauksia. 


Tässä muutama ennen kuvia...




Pellavainen pöytäliina rennosti puolipetauksella, kauniit pellavaiset vuodevaatteet saa näkyä.



Kesäisin ollut vaaleampaa ilmettä ja tässä on tämä vaalea päiväpeitto jonka oon itse ommellut, on sävyltään vaalea beige.






Selailin vanhoja kuvia ja suurin osa päiväpeitot on olleet puolipetauksella. Uskon, että jatkossakin tällä mennään mutta nyt saa kaunis päiväpeitto olla kokonaan levitettynä. 


Joulujuttuja en ole vielä laitellut,vaikka näkeekin monen jo laittelevan. Oon ollut kolme päivää jalan takia saikulla, joten oon oikeastaan vaan levännyt ja parannellut jalkaa että pääsen huomenna töihin. Eka tortut kyllä jo leivoin isänpäiväksi ja maistuivat vähän liaanki hyviltä.


Oikein mukavaa viikonloppua sinne kaikille  ja kattokaahan sunnuntaina 20.11 klo.19.30 tanssi tähtien finaalijakso. Siellä meän Oona tanssii, ihan huippu juttu!!! Äidillä jo perhosia vatsassa jännityksestä. Tällaista jännää tällä kertaa .)


















maanantai 7. marraskuuta 2022

Remontti 45m2 asuntoon, osa 2/2

 Terveiset harmaasta Torniosta. Eilen kävi pieni lumikerros maassa, mutta samantien suli jo pois kun vettä tihutti. Pieni lumikerros olisi tervetullut pimeyteen. Kausivaloja en ole vielä ehtinyt virittämään, vaikka täällä näkeekin monissa pihoissa valoja kun iltaisin käy kävelemässä. Ajatelkaa, ensi kuussa on jo joulu!!!

Tänään ostin ensimmäiset joulutorttulevyt, ajattelin isänpäiväksi tehdä ihan joulutortut.


Pohjoisessa, jossa tämä remontoitu kohde oli, niin on jo lunta reillummasti  ja siellä pääsee varmaan jo hiihteleen.

Viime kerralla kurkattiin tähän  remontoituun asunnon makuuhuoneeseen ja eteiseen sekä pientä fiksausta kokeneeseen pieneen wc-tilaan ja pesutilaan. Nyt pääsette kurkkaan keittiön ja olohuoneen puolelle ennen ja jälkeen kuvin.  Huoneissa jatkuu sama teema kuin makuuhuoneessa eli on remontoitu modernisti pienellä lapin twistillä.



Aloitetaan suoraan ennen kuvilla.



Keittiö ennen...



























Keittiö jälkeen remontin





Väliseinä otettiin kokonaan pois ja tilalle tehtiin hyvän kokoinen saarreke. Tilasta tuli valoisampi ja avarampi. Kaikki seinät maalattiin Luja maalilla,samoin keittiön välitila ja kaikissa sävyinä Tikkurilan Hohkakivi. En halunnut valkoisia seiniä, vaan lämpöistä ja kodikasta tunnelmaa. Ainoat valkoisella paperin sävyllä on ikkunaseinät kaikissa kuivissa tiloissa. Sama Pergon vinyylilattia on myös kaikissa kuivantilan huoneissa. Vinyylilattia on julkisen tilan lattiaa eli mainio valinta vuokrakäyttö kohteeseen.



Olohuone ennen...










Olohuone jälkeen remontin...





Keittiö ja olohuone on nyt ns.yhtä tilaa ja näin voi mm:ssa  kokata ja seurustella keskenään. Kaikki kalusteet myös uusittiin nykyaisempiin ja verhot teetätin, koska sopivan pituisia pimentäviä verhoja ei löytynyt mistään. Keittiönpöydän kannen sävyä jännäsin, koska en ollut sitä nähnyt livenä. Ainoa oli tietokoneelta katsottu kuva. Kuvailin myyjälle mitä sävyä haen ja kansi oli täysi kymppi keittiötason kanssa.





Olohuoneessa televisiota en halunnut sijoittaa ikkunan eteen niinkuin aikaisemmin, vaan halusin että kun tullaan sisälle että näkymä on viihtyisä ja kaunis. Samalla saatiin pientä säilytystilaa television alle. Televisiota voi katsoa monelta kantilta,vaikkapa kokatessa. Poronsarvi kynttelikkö ja lapin aiheiset taulut tuovat pienen ripauksen lapin henkeä. Sohva on levitettävä vuodesohva ja siinä on Aqua Clean kangas, joka on helppo pitää puhtaana. Muutenkin valitisin helppohoitosia ja kestäviä materiaaleja, kun asunto tulee vuokrakäyttöön.


Kalusteet Stemmasta ja Vekeltä. Keittiö, keittiötukusta. Poronsarvi kyntteliikkö Sagamaaret, taulut Seita Shop ja pientavarat Jyski.


Seuraavaksi varmaan pääsen kertomaan mielenkiintoisesta projektista mikä on myös ollut lapissa, mutta vasta avajaisten jälkeen siitä sitten.)


Kotona sisustelut on jääneet huonolle mallilla, mitään uutta en ole nyt hankkinut...tai pari uutta odottaa vielä asentamista...odottaneet siis jo yli puoli vuotta. Toivottavasti saan ne tämän vuoden puolella paikoilleen. Suutarin lapsella ei ole kenkiä, heh .)


Nyt alkoi kolmen päivän vapaat, ekan päivän otan kyllä rennosti. Korkeitaan käyn jumpalla ja vähän ulkoilemassa. Fiiliksen mukaan!

Mulla ollut nyt 2 1/2 viikkoa töitä putkeen, ilman vapaa päivää. Pieni lataus on nyt paikallaan. Oikein ihanaa viikkoa kaikille <3

















tiistai 1. marraskuuta 2022

Remontti 45m2 asuntoon, osa 1/2.

 Heippa pitkästä aikaa!


3 kuukautta vierähti siitä kun täällä viimeksi on kirjoitellut. Enemmän on tullut kuulumisia kirjoiteltua tai kuvia laiteltua instagram tililleni ja storyyn. Instagram tiliä seuranneet, tietävätkin että oon ollut parin kivan projektin merkeissä pohjoisessa Äkäslompolossa.  Yksi on tämä Äkäslompolossa sijaitseva 45m2 asunto, johon tehtiin kattava remontti ns. kuivien tilojen osalta. Muut tilat kokivat pienen päivityksen ja myöhemmin on kattavampi remontti myös näiden tilojen osalta.


Minusta on kiva aina katsoa ennen ja jälkeen kuvat muutoksesta eli näitä on luvassa myös myöhemmin. Ajattelin ensimmäisenä esitellä makuuhuoneen, josta nyt en valitettavasti löytänyt yhtään kuvaa :(  sekä pääsette myös kurkkaan eteiseen sekä pesutilaan ja pieneen wc-tilaan.


Seuraavalla kerralla kurkataan sitten keittiöön sekä olohuoneeseen eli ei makeaa mahan täydeltä .)


Kurkistus makuuhuoneseen pääsee ladon oven kautta.





Makuuhuoneessa oli normi valkoinen laakaovi, johon näppärä kirvesmies teki toivomukseni mukaan ladon oven mustilla yksityiskohdilla. Makuhuoneen komeroihin vain vaihdettiin valkoisten vetimien tilalle mustat lankavetimet ja simsalapim, komerot näyttävät kuin uusilta. 




Seinät maalattiin Ajopuun sävyllä, paitsi ikkunan seinä on sävyllä paperi. Pergon vinyylilattia on leveä lankkuinen tamminen kuosi. Halusin makuuhuonesta hotelli fiiliksen, moderni lookilla ja pienellä lapin twistillä. 




Pitkät pimentävät verhot ja lämpöiset pehmetä tekstiilit sekä pehmustettu sängynpääty tuo sitä hotelli fiilistä. Pieni ripaus mustaa vähän siellä täällä asuntoa tuo sopivaa kontrastia ja särmää tiloihin.










Sänky, sängynpääty ja makuuhuoneen matto sekä pyöreä peili  Stemma Tornio. Vuodevaatteet, käsipyyhkeet, kylpypyyhkeet Pentik, Kemitär. Jalkalamppu, pöytälamppu,päiväpeitto sekä jakkarat yöpöytinä Veke Oulu. Verhot teetätetty Kangaskukkula Tornio.

Ei maksettu mainos!




Eteinen ennen kuva





Eteinen nyt



Olohuoneen ja keittiön välinen seinä poistettiin ja tilalle tehtiin saarreke. Samalla myös poistettiin komero systeemi käytävältä ja teetätettiin penkki ja sen yläpuolelle yläkomero vaatetankoineen. Tilasta tuli avarampi ja valoisampi. Sekä eteisen oviaukkoa isonnettiin. 



Kalusteet keittiötukku ja matto Stemma.




Kaikissa kuivissa tiloissa on sama Pergon vinyylilattia, joka on helppohoitoinen ja kestää kovaakin kulutusta. Eteisen ja käytävän seinät maalattiin sävyllä Hohkakivi, joka toistuu myös muualla tiloissa. Musta eteisen matto on Lakkapäältä ja naulakko ja kenkäteline Jysk.





Pesutilat freesattiin eli lattia maalattiin kaakelimaalilla harmaaksi, uusi suihkuseinä suihkuverhon tilalle sekä kuivaava pyykkikone helpottaa arkea ja saa nopeasti pyykit puhtaaksi ja kuivaksi. Pyyhepatteri kuivattaa pyyhkeet. Uusi matto tuo lämpöä tilaan, joka yhdistyy myös puisen laatikkoon jossa säilytetään sauna peflettejä. Saunaan ostettiin uusi musta kiulu ja kauha.



Wc-tila ennen





Jälkeen remontin/freesauksen




Wc-tila jatkuu pesutilan puolelta ja samalla sävyllä maalattiin lattia. Uusi allaskaluste, hana sekä pidesuihku ja peili uusittiin. Kapea taso laitettiin listan yläpuolelle, johon on helppo laskea tavaroita. Uusi matto ja pullot ja purnukat Jyskistä. Lämpöä tuo ripaus puunsävyä.




Asunto tulee kohta vuokralle ja laitan myös tänne siitä linkin. Itse nukuin täällä kuin tukki eli voin suositella, että ainakin hyvät unet oli taattu :)


Saan nyt teille lukijat ilokseni  tarjota  -!5% alennuksen kaikista Tornion Stemman normaali hintaisista tuotteista. Jos käyt nyt marraskuun aikana, niin huikkaa kassalla Muuttuva kotini blogi niin saat alennuksen. Alennus voimassa marraskuun loppuun.

 Ei maksettu mainos!



Mitäs tykkäsit muutoksesta?



Ensi kerralla blogin puolella kurkataan olohuoneen ja keittiön muutokseen eli olkaapas linjoilla .)