maanantai 29. helmikuuta 2016

Kunnon kuva pläjäys/Äänestys



Palaan vielä Kotiblogit lehden juttuun. Kuviahan tuli paljon otettua ja kuvat valitsi sitten lehteen, tekstiin sopiviksi. Osa kuvista löytyykin  lehdestä ja osa jäi  lähettämättä. Tässä muutama kuva mikä ei tullut lehteen ja osa kuvista on siis lehdessä. Vähän jutun tekemisestä vielä...






Kuvat lehteen otin useampana päivänä ja osa kukistakin ehti kuihtua :(, joten jouduin ostamaan parin otteeseen uudet kukat. Asetelmatkin vaihtui tiuhaan tahtia. Oman veronsa otti tämä kaamos aika, että sain kuvat onnistumaan. Vielä iski kauhea flunssa päälle ja kuume.

Pari uutta ideaa kuitenkin sain kehiteltyä, joista viime postauksessa kerroinki eli tämä tapettiryijy ja festivoille uusi käyttötarkoitus.





Facebooki ystävältäni on tullut kuva omasta tapettiryijystä ja on kiva kun on ideaani hyödynnetty. Kiitos vielä kerran kuvasta  Outi :).

(Alla oleva kuva on omasta ryijystä ).





Aluksi ostin valkoiset tulppaanit näihin festivon kynttilänjalkoihin, mutta ne näytti liian pliisulta kuvassa, joten hain vielä pinkit papukaija tulppaanit eli pientä investointia jouduin tekemään.






Välillä valoa tuli liiaksikin ulkoa ja valkoinen uusi lumi heijasti niin, että kyntteliköt katosivat.
Kameran säädöksiä olis pitänyt varmaan säätää :/. Harjoitus tekee mestarin.



Pinkit papukaija tulppaanit antoivat potkua kuvalle.



Lähikuvaa kattauksesta, jossa on hyödynnetty vanhat remontista jääneet laatat, vanhoista pellavaverhoista on tehty ruokaservetit ja puuhelmistä on tehty servetti renkaat.











Eri kuvakulmia tuli otettua ja tässä muutama...






















Ylläri pylläri...

Yllätys oli, että lehden lopussa oli lukijakilpailu. Äänestä inspiroivin keittiö, jossa myös keittiömme on. Keittiö numero 5. 

Keittiöhän on melkein 16 vuotta vanha, johon ainoat muutokset on tehty maalaamalla keittiön seinät valkoisiksi ja pyökin väriset laminaattitasot maalattu vaalean harmaaksi viime keväänä.

Jos keittö numero 5 inspiroi sinua ja on saanut vaikka innostumaan maalaamaan keittiöntasot, niin käyhän äänestämässä :). Äänestäjien kesken arvotaan OBH Nordican Miami Blenderi. 

Vanhat postaukset keittiöstä:

Tästä pääset kurkkaan pyökinvärisiin tasoihin Klik 
ja tulevista keittiön suunnitelmista  Klik/pintaremonttia ja Klik uusia juttuja keittiöön. 

Tarkoitus on nyt keväällä/ kesällä jatkaa kesken jäänyttä remonttia. Isostahan remontista ei ole kyse, vaan ihan pienestä pintaremontista.

Äänen voit käydä antamassa osoitteeseen asiakaspalvelu@terassilehti.fi. Laita lyhyt perustelu valinnastasi. Lähetä vastauksesi sähköpostilla otsikolla KB1 Keittiö.

Voit samalla ehdottaa blogia, jonka haluat nähdä lehdessä- ehkä omasi?

Mitäs muuten tykkäsit muutoksesta?




Maali kyllä sai ihmeitä aikaan. Keittiöstä tuli raikkaampi, valoisampi ja tämän ajan henkeen sopivaksi. Pienellä vaivalla ja pienellä budjetilla :). Suosittelen maalaamaan, jos olet kyllästynyt tason väriin.

Palataanpas taas ja heipat täältä!!!


Halein


torstai 25. helmikuuta 2016

Kutsu lehteen

Heippa, pitkästä aikaa.

Täällä ollut sellaista haipakkaa,etten ole pahemmin kerinnyt edes tänne kirjoittelemaan. Nyt päätin, että teen tällaisen pika postauksen ennen kuin lähen itteäni liikuttamaan tuonne jumpalle. Toivottavasti ei ole kauheasti kirjoitusvirheitä.  (käyn myöhemmin sitten korjailemassa :).
On ollut koulua, gaala-iltaa, kurssia ja pientä projektia, kaikki kuitenkin olleet kivaa tekemistä. Olen silti yrittänyt vähän pitää omasta kehostakin huolta eli käydä jumpilla ainakin sen kaksi kertaa viikossa, miten  aikataulut antaa myötä kun on vielä Oonan harrastuksiin kuskaamista. Kylläpä te perheen äitinä/iskänä tiedätte, että joskus mennään tukka putkella joka paikkaan ja yritetään joten kuten piettää palaset kasassa.



Monet ovat varmaan lukeneet uuden Kotiblogit lehden, johon myös blogini pääsi mukaan :).
Huomasin, että tänne pohjoiseen on lehti ilmestynyt moneen paikkaan, ettei vaan R-kiskaan. Hyvä juttu!



Miten sitten lehteen pääsin? No, noin tammikuun puolessa välissä sain S-postiini viestiin Kotiblogit lehden toimittajalta, että on seurannut blogiani ja lähdenkö lehteen mukaan. Olin tästä otettu ja ylättynyt. Tietysti lähin innoissaan mukaan ja otin haasteen vastaan.  Jutullaan uudet blogit saavat tunnettavuutta. Aihe oli jotenkin näin remppaa kohti keväseen ja juttu piti olla tottakait keväinen. Vastonkäymisiäkin tuli, tulin nimittäin tosi kipeäski ja yhdessä välissä ajattelin että saa nahdä saanko jutun aikaiseksi. Halusin ottaa uudet kuvat lehteen ja keksiä jotain uutta juttua lehteen. Haastetta oli myös kuvien otossa kaamos aikaan :). No, kuumetokkurassa keksin tämän tapettiryijyn, josta olenki saanut vain postiivista palautetta .
Lapset kotona ei oikein lämminneet idealleni, mutta vielä tuossa olohuoneen seinällä ryijy kiltisti roikkuu.
Toinen ideahan oli tämä festivo kynttiläjalat, jotka muutin ns. yhden kukan maljakoksi ja onki kiva kuulla tuolta kentältä, että moni on ideaani hyödyntänyt. Kiitos kaikille kivoista kommanteista tuonne kommenttikenttään mitä ootte laittanut ja mitä olen tuolla kentältä saanut palautetta. Kaikki palautteet ovat lämmittäneet tosissaan sydäntäni ja olen huomannut ,etten tätä blogia ihan turhaa kirjoittele.



Yksi hyvä kysymys tuli lukijalta tuolla kentällä, että onko ne kaikki tavarat teidän mitä on kodissasi?
Kyllä on :) Tietysti jos on jotain arpajais juttuja tai yhteistyö juttuja jonkun kanssa, niin yleensä ne kyllä sitten mainitsen, jos joku tavara on kokeilussa tai lainassa kuvauksen ajan.

Apuva, tätä kirjoitusta nyt tuli...piti olla pika postaus. Nyt pitää suunnistaa tukkaputkella jumpalle ja illalla vielä uppoutua koneen ääreen tekemään koulutehtäviä. Kummasti kyllä jaksaa, kun käy välillä liikkumassa. Suosittelen :).

Halein







torstai 18. helmikuuta 2016

Kotimme sisustuslehdessä

Hei sinne :).

Olen iloinen ja hämillään, jos vois kahdella sanalla kiteyttää tätä tilaa. Blogini on päässyt Kotiblogit lehteen ja lehden voi käydä ostaan esim. R-kiskalta. Lehti on siis tänään ilmestynyt lehtihyllyyn. Kerron lisää myöhemmin tästä "projektista". Nyt pitää lähteä hakemaan tyttö koulusta, mutta suuntakaa te sinne R-kioskille :) ja ottakaa vaikka suklaapatukka sieltä seuraksi.  Lehdessä on tosi paljon luettavaa, kiinnostavia kuvia ja ideoita sisustamiseen, ruoanlaittoon, käsitöihin, matkustamiseen yms

. Kivoja lukuhetkiä !!!




Käy kurkkaan tästä parhaat blogit :) KLIK


Halein


tiistai 16. helmikuuta 2016

Opiskelua ja helppo diy idea.

No niin, pari päivää on mennyt koulunpenkillä ja huomenna olisi ensimmäinen etäpäivä. Koulutus vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta ja ihania erilaisia ihmisiä on opiskelukavereina. Voi sanoa, että moni osaajia monelta alalta. On muotoilijoita, graaffikoita, taitelijoita, artesaaneja yms. Mielenkiintoinen opiskelu jakso siis luvassa ja odotan innolla mitä tuleman pitää. Olen saanut kahden päivän aikana itsevarmuutta siihen omaan tekemiseen ja uskon, että kyllä tästä hyvä tulee :).

Eilen naureskelin, että kyllä koulunpenkki otti iltapäivällä  veronsa, nimittäin otin päivätirsat :) Mikä on meikäläiselle tosi harvinaista. Tänään onkin tunnin päästä ruotsinkielen kurssi, joten kivasti nämä päivät ja illat saa kulumaan.

Sisustamiseen...

Viime viikolla ostin kotiimme uuden viherkasvin ja sitähän sanotaan, että viherkasvit puhdistavat huoneilmaa. Kuulin tässä yhdeltä myyjältä ja olen  aikaisemmin jostain lukenutkin, että kun on ns. lama-aika, niin sisustetaan viherkasveilla, koska se on halpaa ja nopeaa sisustamista. Viherkasveilla kyllä saa kodikuutta ja väriä sisustukseen.

Mulla on aikaisemmin ollut Ikean tarjoiluvaunussa Pentikin porot, jotka nostin nyt kevääksi kaappiin odottamaan taas talven tuloa. Kaipasin tilalle jotain väriä ja kipaisin paikallisesta kukkakaupasta tämän kivan peikolehden. Peikonlehtiä yksittäin olen käyttänyt sisustuksessa aikasemmin, mutta nyt siis ostin koko kasvin. Antoikin kivaa väriä tuohon vaaleaan seinään.
Tapetista tein  ns. uuden ruukun, joka sopii kivasti minusta Aarikan linnun kanssa.
Helppo diy idea :). Olenki jo aikaisemmin tehnyt vastaavan ja pääset ----> KLIKKAA TÄSTÄ









Jämätapetista saa nopeasti uuden ulkonäön ruukkuun ja helppo toteuttaa.



Katkaisinkin yhden peikonlehden oksan ja laitoin ruokailutilan Pentikin korkeaaseen vaasiin. Kuva jäi nyt siitä ottamatta.

Nyt kahvin keittoon, että jaksan olla reippaana ruotsinkielen tunnilla.


Heipat täältä sinne!!!


sunnuntai 14. helmikuuta 2016

Jännitystä ilmassa...



Viime viikolla sain tiedon, että olen päässyt koulutukseen eli koulun penkki kutsuu. Piti ihan kaivaa papereita ja katsoa koska sitä on viimeksi ollut koulunpenkillä. Vuonna 1995 sain paperit Vierumäen urheiluopistolta, Silloin kävin siellä liikuntapainoitteisen vapaa- aikaohjaajatutkinnon suorittamassa...voi noita aikoja...kivoja muistoja sieltä.

Huomenna siis koulunpenkki kutsuu ja odotan tietysti innolla tulevaa. Kiva päässä toisaalta ns. normi rytmiin. Onpa tässä kotona oltu.Viime aikoina olen huomannut, etten kotona saa enää mitään aikaiseksi. Kun olin työelämässä, olin paljon tehokkaampi monella saralla. Kotona sain paljon enemmän aikaiseksi, jumpallakin tuli käytyä enemmän...eli pieni stressi vain tekee hyvää.  Olen silloin paljon tehokkaampi, koska on vain pakko aikatauluttaa ja tehdä hommat, ettei vain  siirtää eteenpäin....No, teen sitten huomenna. En valita vaikka olen ollut kotona. Hyvät puolet on ollut siinäkin. Oona, kun on tullut koulusta, olen ollut aina kotona. Remontti jutuissa olen voinut olla apuna. Blogia olen saanut kirjoittaa rauhassa :) yms.

Huomenna kello soi vähän aikaisemmin kuin muina aamuina ja Oona saa nyt tottua lähteen omin avuin kouluun. Onneksi on reipas 12 vuotias ja tiedän, että pärjää.

Yksi jännityksen paikka on, nimittäin ensi viikolla kotimme on sisustuslehdessä. Olen ihan hämmentynyt tästä ja tietysti iloinenkin. Siitä sitten myöhemmin :).


Perjantaina tein jo ns. ystävänpäivä kakun, menin nyt sieltä mistä aita on matalin eli ostin valmiin mutakakun, valmista pursutin kermaa ja sydän nomppareillejä. Hyvin maistui kakku ja eipä kakku kauan aikaa pöydässä ollut, kun kaikki oli syöty :).




Mutta haluan teille kaikille toivottaa oikein ihanaa ystävänpäivää ja iso rutistus täältä!!!


Päivi S




perjantai 12. helmikuuta 2016

Kuistin uudet lamput ja matto eteiseen

Kerroinki tässä ja lupailin postata, että nyt vihdoin ja viimein on kuistissa valot. Olikin jo aika hommata valot, kun pöydällä vain ollut Block valaisin. Lamput on ostettu Ikeasta. Olin kyllä aikaisemmin katsonut toisia lamppuja Ikeasta, mutta tietysti niitten valmistaminen on lopetettu :(, joten pakko oli sitten valita ihan toiset. Nyt pitäisi ainakin kunnolla nähdä, kun aina yhdessä valaisimessa on kolme led lamppua. Meille tuli siis lamppuja yhteensä 2 kipaletta.

Näissä on hyvä se puoli, että spotteja voi kääntää ja kohdistaa tiettyyn paikkaan. Tässä käänsin yhden spotin tähän puu naulakkoon ja tuo kivan varjon puutapettiin.




Konkurssiahan näistä ostoksista ei tehty, vaan lamput olivat vain 79 kruunua kipale eli n. 9-10 euroa.
Led valot olivat 49 kruunua ja paketissa oli 2kpl eli kustannukset tulivat maksaan yhteensä n. 38 euroa.



Katto odottaa vielä valkoista maalia ja tämä emäntä odottaa inspistä maalaamiseen :).











Tänään olen siivonnut keskikerroksen ja samalla vähän pyöräytin mattoja. Tilasin Elloksesta eteiseen uuden maton ja eteisestä siirsin palapelimatot nyt välistä kuistiin. Elloksesta sai yhdestä tuotteesta -50% ja vielä ilman toimitusmaksua. Matolle ei jäänyt hintaa alennuksen jälkeen kuin 24,90 euroa. Matto on juuttia ja näin pääsee lattialämmitys kunnolla maton läpi. Matto antaa kivasti väriä nyt eteiseen. Sopii myös hyvin dots ripustimen kanssa. Pikku jutuilla taas sai uutta ilmettä :).




Oikein kivaa perjantaita sinne <3  Mie lähen nauttimaan pizzaa, ettei kohta tartte ihan kylmää pizzaa syödä :).

Hellurei ja hellät tunteet!!!



torstai 11. helmikuuta 2016

Päivän asu

Pitkästä aikaa asu postaus. 

Tässä muutama päivä sitten siivosin vanhimman tytön huoneen ja samalla laitoin Elisan vaatteet järjestykseen Malm lipastoon. Elisahan reilu viikko lensi Australiaan Perthiin  aur pairiksi, joten talvivaatteet yms.vaatteet neiti jätti suosiolla kotiin. Laittokin toissa päivänä viestiä, että on vähän turhan kuumat kelit , +47 astetta eli paljon ei vaatteita noilla keleillä tartte.

No, tehtiin Elisan kans "soppari", että äiskä saa lainata vaatteita sillä aikaa kun on poissa :).

Oonakin oli tässä  kerran käynyt isosiskon kaapilla, kun koulusta tuli niin oli Elisan M-kokoinen neuletakki päällä...pitää vissiin alkaa tarkemmin kattoon, että mitä se neiti milloinki kouluun päälle pistää :). Onhan se kiva käydä isosiskon kaapilla :) Hih.

Muutaman kivan vaatteen löysinkin Elisan vaatekokoelmasta ja eilen kun lähdin Rajalle kauppa keskukseen, niin  pitihän ne heti laittaa päälle. Aivan kun olisi uudet vaatteet itellä päällä :).

Elisalla oli iso kasa erinvärisiä ja mallisia housuja, joita ekana kokeilin. parit housut kelpuutin itelle kaappiin. Kyllä, ikä 46 vuotta ja risat on jo liian vanha laittaan ns. "peppu" housut jalkaan tai sitten ihan riekaleet farkut. Onneksi, tota itsesuojelu vaistoa on sen verran.  Tiedän kyllä, että moni ikäiseni käyttää näitä, mutta ei ole meikäläisen juttu. No, farkut voin laittaa jos on vähän revenneet, mutta en nyt ihan jos melkein enemmän näkyy iho kuin kangasta :). Kyllähän ne nuorille sopii.
Vai mitä ootte mieltä? Ikä ja pukeutuminen?




Nämä vaaleat farkut ja tämän pitkän harmaan trikoo takin otin Elisalta lainaan. Tykkään tosi paljon tästä trikoo takista ja farkutkin oli oikein mieleiset jalassa. Ite tykkään, että vaatteet pitää olla mukava päällä ja muutenkin tykkään aika rennosta pukeutumisesta.





Hiukset vielä perinteisesti kiinni ja menoksi. Pidän muuten tosi harvoin hiuksia auki, nimittäin häirittee ihan kauheasti kun ne roikkuu tossa kasvoilla ja olen muutenkin niin laiska laittaan mitään paplareita tai sitten kihartaan. Nuttura sökkyrä päähän ja se on siinä :) ja aikaa menee vain 30 sekkaa.



Muistelin tässä, että taitaa olla varmaan yli viisi vuotta sitten aikaa kun olen ostanut itelle farkut. Mulla on yhdet Espritin ihanat farkut, joista tykkään tosi paljon, mutta ovat jo sen verran kulahteneet. Mietin jo yhdessä välissä, että värjään ne uudestaan. En jaksais lähteä ahtaisiin sovituskoppiin sovittaan farkkuja tai sitten vain pitää odottaa sitä sopivaa fiilistä. Olen kait vieraantunut sovituskopeista?

Eilen ,kun kävin Rajalla. Löysin ihanan takin, joka tarttui mukaan. Oli vähän niin kuin pakko ostaa, oli nimittäin enää yksi sopiva koko jäljellä. Meikäläisen tuurilla sitä en olisi enää saanut, jos olisin myöhemmin mennyt sen ostamaan. Laitan siitä myöhemmin sitten kuvia.



Sain kutsun ystävältäni gaalailtaan ns. aveciksi ja arvaappa iskikö paniikki mitä laitan päälle??? En yhtäään iltapukua nimittäin omista. Otetaan hyviä ehdotuksia vastaan :).

Tässä muutama suosikki, jotka otin pinterestistäni, albumistani My style. Näistä vois olla joku kiva gaalailtaan :).










Uskon, että tulen laittaan ns. polvipituisen mekon. en tunne ns. kotoisaksi pitkässä mekossa. Tässä kolme kaunista makkoa, jotka voisin kelputtaa iltaan. Mistähän löytäis  ja vielä kohtuu hintaan?


Ihanaa loppuviikkoa sinne!!!




maanantai 8. helmikuuta 2016

Pari vinkkiä

Kevät kun koittaa, niin tahtoo olla monella remontoimiset ja sisustamiset mielessä. Luonnonvalo kun lisäntyy, haluaa taas jotain uutta ja kivaa laittaa. Itellä oikeastaan on päällimäisenä Oonan huoneen remontti ja keittiön aloitettu pieni pintaremontti saattaa loppuun. Siinähän olisikin tälle vuodelle ihan soppelisti tekemistä :).

Jos siellä mietitte seinien maalausta esim. harmaaksi, niin tässä hyväksi koettu hyvä harmaan sävy, josta olenki jo aikaisemminiki puhunut. Harmaa on minusta vaikeampia värejä valita, oli sitten sisä-tai ulkomaali. Monesti harmaan sävy tietyssä valossa  vähän sinertää,vihertää tai näyttää vähän vaaleanpunaiselta seinässä, vaikka pieni värilastu saattaa näyttää hyvältä. Tämänki sävyn  värilastu näyttää ihan eriltä kuin mitä seinän väri.Muista, seinä märkänä näyttää aina vähän tummemmalta eli anna maalin kuivua ekana :), ennen kun teet lopullisen päätöksen jääkö väri seinään.

Tämä sävyhän ei ole kauhean tumma harmaa, mutta kuitenkin tuo pienen kontrastin esim. valkoisten kalusteiden kanssa. Sävy näyttää joka valossa hyvän harmaalta,  enemmän lämpimän harmaalta kuin kylmältä. Tässä kuvassa yläkerran aulan yksi seinä on saanut tämän sävyn. Pohjalla Versailess maaalattava ryppytapetti, joka löytyy myös alakerran olohuoneesta samalla sävyllä maalattuna.

Sävy on Ncs s 1502-y50r






Samalla sävyllä on myös maalattu keittiön pyökin väriset tasot. Keittiön tasot on maalattu Teknofloor aqua lattiamaalilla. Tästä pääset laminaatti maalaus postaukseen KLIK ja ohjeet löytyy myös sieltä.







Tässä ohjeet, miten luet Ncs-värijärjestelmää.

NCS Järjestelmä

NCS- VÄRIT NIIN KUIN SILMÄ NE NÄKEE


NCS Natural Color System on looginen värijärjestelmä joka on rakennettu sen mukaa miten silmä näkee värit. Ncs-järjestelmällä voidaan jokaiselle mahdolliselle havaittavalle värisävylle antaa yksiselitteinen NCS- värikoodi.
Värijärjestelmä perustuu kuuteen perusväriin, joiden avulla ihmisilmä voi hahmottaa värisävyjä. Nämä perusvärit ovat valkoinen W, musta S, keltainen Y, punainen R, sininen B ja vihreä G. Huomaa, että tässä järjestelmässä myös vihreä luokitellaan perusväriksi. NCS- järjestelmässä värisävy määritellään sen mukaan miten paljon se muistuttaa kutakin määritettyä perusväriä.

Esimerkiksi NCS määritelmässä S 2030-Y90R osio 2030 tarkoittaa nyanssia. Tämä tarkoittaa miten paljon värisävyssä on mustuutta - tässä tapauksessa 20%. Luvun toinen osa 30 tarkoittaa puhtaan värin kylläisyysastetta ( kromaattisuus)- tässä tapauksessa 30%.

Lukuarvo Y90R määrittelee värin sävyn. Värisävy määritellään kahden perusvärin määrien suhteissa. Tässä tapauksessa värisävyt ovat keltainen Y ja punainen R. Värisävyssä Y90R on 10% keltaista ja 90% punaista.

Puhtaissa harmaissa sävyissä ei ole havaittavissa mitään värisävyjä. Valko- musta väriakselin sävyissä on tunnuskirjain N, joka merkitsee neutraalia. Sävy 0300-N on puhtaan valkoinen. Seuraavat sävyt ovat 0500-N, 1000-N , 1500-N jne päättyen sävyyn 9000-N joka on puhdas musta sävy.


Toinen vinkki

Kun käyt valitsemassa sävyjä, niin kysy vain rohkeasti myyjältä mitä väri pastoja sävyyn on käytetty. Tikkurilla sävyt ovat nimellä, jotka eivät nyt paljon kerro sävystä kuluttajalle. Nimi jää kyllä paremmin mieleen kuin pitkä värinumero :). Myyjä näkee sävytys koneelta mitä pastoja kyseiseen väriin menee ja osaa sanoa mihin suuntaan väri menee. Tikkurilla on nykyjään  väritakuu.

KLIK  tästä pääset lukemaan Tikkurilan väritakuusta.

Toivottavasti tästä oli jotain apua, jos olet suunnittelemassa maalaamaan seiniä tai vaikkapa laminaattitasoja...tai mikseipä vaikka laminaattilattioita.


Täällä kans pitäis tarttua pensseliin. Muutama lista odottaa maalaamista ja kuistin katto pitäsi maalata valkoiseksi. Kuistissa on nyt uudet kattovalaisimet ja muutenkin lampun paikkoja on vähän täällä vaihdeltu. Laitan niistä sitten myöhemmin oman postauksen tulemaan.




Kivaa alkavaa viikkoa sinne!!!